Egy gondosan összeállított szakmai önéletrajz elengedhetetlen a sikeres álláskereséshez mérnöki karrier esetén is. Ugyan a tökéletes önéletrajz receptje nem létezik, de vannak iratlan szabályok és trendek, amelyek meghatározzák, hogy mit tartalmazzon (és mit nem) egy jól megírt szakmai CV. A következő blogposztban ezeket gyűjtöttem össze gyakorlatias példákon keresztül bemutatva. Az ingyenesen letölthető mérnök önéletrajz mintánk segítségével pedig rövid idő alatt elkészítheted a saját, testreszabott szakmai önéletrajzod.
Tartalom:
Az önéletrajz célja, hogy egy állásinterjún személyesen megismerhessétek egymást a következő munkáltatóddal. Nem több, és nem kevesebb. Nem fontos, hogy mindent megtudjunk rólad, és nem kell magad mögé utasítanod a többi jelentkezőt sem. Mindössze az a cél, hogy az, aki elolvassa, megértse, hogy miért lenne a karrieredben egy észszerű továbblépés az a pozíció, amire benyújtottad a pályázatod.
Az álláskeresés során az önismeret a legfontosabb készség. Amikor találsz egy pozíciót, amiben el tudod magad képzelni, akkor könnyű lehet engedni a kísértésnek, és azonnal belevágni az önéletrajzod megírásába. Talán az egész folyamat legnehezebb lépése az, hogy ne ugorj bele rögtön a CV írásba, hanem tegyél egy-két lépést hátra, és nézz rá a helyzetedre egy külső szempontból.
Ahhoz, hogy az álláskeresés ne egy felesleges nyűg legyen, hanem egy sikerélményekkel teli önismereti út, az első lépés az, hogy gondold át, mit tudsz magadról. Fontos tisztában lenned azzal, hogy milyen készségeid vannak, mi könnyű és mi nehéz számodra, mi motivál, és miben szeretnél fejlődni.
Az önismeret segít, hogy megtaláld a személyiségedhez legmegfelelőbb szervezetet és pozíciót, és abban is, hogy magabiztosan tudj beszélni a készségeidről és tapasztalataidról az interjúk során. Ebben a munkában segítségedre lehetnek a barátaid, az ismerőseid, de egy szakember, például pszichológus vagy coach akár már pár óra ráfordításával is meggyorsíthatja az álláskeresésed.
Kötelező tartalom - check list
Amikor ezt a dokumentumot elkészíted, mindig tartsd észben: a CV célja egy állásinterjú. Ahhoz, hogy létrejöhessen az állásinterjú, a dokumentum tetején a neved mellett szerepeljen minden olyan csatorna, ahol könnyen el tudnak érni: az e-mail címed és a telefonszámod. A postacímed és a lakhelyed csak akkor add meg, ha postai meghívóra számítasz - viccelek, nincsen szükség rá. A lakhelyedet legfeljebb akkor fontos feltüntetni, ha nem abban a városban laksz, ahol a cég új kollégát keres, de szeretnéd jelezni, hogy hajlandó vagy ingázni.
Fontos feltüntetni a tanulmányaidat: ha van egyetemi diplomád (vagy abszolváltál valamilyen szakon), akkor a középiskolai tanulmányaidat és az érettségidet hagyd ki. Ugyanez igaz a szakmai tapasztalatokra: törekedj csak azokat a tapasztalatokat megadni, amik a pozíció szempontjából fontosak. A szakmai tapasztalatod bemutatásakor a korábbi és jelenlegi munkahelye(i)d neve, a betöltött pozíció(k), az ott töltött időtartam mellett szerepeljen az is, hogy mi volt a feladatod, milyen felelősséged volt, és milyen kompetenciákra (szaktudásra és képességekre) volt szükség a munka elvégzéséhez.
Szerepeljen még az önéletrajzban az állás szempontjából releváns nyelvismeret - akkor is, ha passzív. Ilyen esetben jelezd, hogy szívesen felfrissíted a passzív nyelvtudást. Nem hátrány, ha van olyan nyelvtudásod, ami nem releváns a pozíció szempontjából, de a hat éve passzív alapfokú latin nyelvismeretedet nyugodtan kihagyhatod.
Opcionális tartalom
Nem ajánlott feltüntetni
Ha a fentieket szem előtt tartod, akkor máris a kezedben van egy tartalmilag nagyon kerek, értékes dokumentum. A tartalom mellett azonban a forma is nagyon nagy súllyal esik a latba - hiszen ebből legalább annyi információt leszűr egy HR szakember, mint a tartalomból.
A jó önéletrajz egy olyan rövid, áttekinthető dokumentum, amiből egyetlen pillantásra is jól látszik, hogy miben vagy erős. Ezért azt tanácsolom, hogy a CV hossza ne haladja meg a két oldalt, de ennél is jobb, ha egyetlen - áttekinthető - oldalon tudod bemutatni magad.
A fájl címe minden esetben tartalmazza a neved, és nagyon sokat könnyítesz a HR szakember dolgán, ha PDF formátumban mented le és adod be a CV-t. Magától értetődőnek tűnhet, de sajnos még mindig gyakori hiányosság a helyesírás ellenőrzése. Mindenképp szánj időt a helyesírás ellenőrzésére és az elírások felszámolására - akár te magad fogsz ehhez hozzá, akár egy ismerősödet kéred meg, hogy friss szemmel nézze át az önéletrajzod, mindenképp sokszorosan fog megtérülni a befektetett energia.
Kapcsolódó cikkünk: 7+1 gyakori hiba szakmai önéletrajzkészítés során
Az esztétikus, frappánsan rövid és jól átlátható önéletrajz készítéséhez jó szívvel ajánlom a Canva nevű platformot: számtalan ingyenes önéletrajz template közül választhatsz - itt pedig találsz egy szabadon felhasználható mintát, amit a Quality Jobs olvasói számára készítettem.
Ismerd meg a Canva használatát ebben a rövid, 1 perces videóban:
Az áttekinthetőség és helykihasználás szempontjából is fontos kérdés, hogy kell-e fénykép az önéletrajzba. Csak abban az esetben érdemes fényképet is tenni az önéletrajzba, ha a munkáltató kifejezetten kiköti, hogy fényképes önéletrajzot kér. Ebben az esetben a kép professzionális szakmai kép legyen, amin úgy - vagy eggyel elegánsabban - vagy felöltözve, ahogyan az interjún is megjelennél. A kép aránya a laphoz képest ne legyen az egynyolcad résznél nagyobb - rendkívül félrevezető, ha például egy szerény, jól együttműködő jelölt önéletrajzában az A/4-es méretű lap egyharmadát a fénykép foglalja el.
Ma már nagyon sok cégnél nem elvárás a fotó, és ez egy nagyszerű változás. Az emberi arc, mint külső inger, minden másnál erősebben magára vonja a szemlélő figyelmét: azaz, ha az önéletrajzod tartalmaz fotót is, az önéletrajzot elbíráló személy sokkal több időt fog a fotó szemlélésével tölteni, illetve erősebb attitűdöt fog benne a fotó kialakítani, mint a többi információ. Elképzelhető tehát, hogy egy rosszul kiválasztott, előnytelen megvilágításban készült fotó olyan benyomást kelt, ami miatt az olvasó már nem jut el az önéletrajz utolsó soráig - vagy ha el is jut, nem értékeli azt kellő objektivitással. Elméletben persze lehetséges, hogy egy előnyös kép a holdudvarhatás miatt épphogy előnyhöz juttat téged jelöltként - de mivel a szépség szubjektív, ez egy igen kockázatos vállalkozás.
Még ma is sokszor találkozom Europass formátumú önéletrajzzal: ezt azért nem tanácsolom használni, mert sajnos sokkal terjedelmesebb, és sokkal kevésbé könnyen személyre szabható, mint például egy Canvában készült dokumentum. Még a legalaposabban szerkesztett Europass önéletrajz is könnyen azt a benyomást keltheti az olvasóban, hogy a jelentkező a legkisebb ellenállás mentén, a legkevesebb energiát befektetve igyekezett megoldani ezt a feladatot - amit, ha már idáig eljutottál ennek a posztnak az olvasásában, akkor rólad semmiképp nem lehet elmondani.
Egyre több cégnél (főleg közepes- és nagyvállalatoknál) segítik az önéletrajzok előválogatását ATS szoftverekkel (applicant tracking system). Érdemes azzal tisztában lenni, hogy az előválogatást végző algoritmus jellemzően kulcsszavak alapján hasonlítja össze a pályázó önéletrajzát az álláshirdetés szövegével, hogy automatikusan meghatározhassa az álláspályázat relevanciáját. Az ATS kompatibilis önéletrajz ideális esetben azokat a kifejezéseket használja, amiket az álláshirdetés is. Ennek ellenőrzésére bátran használhatod bármelyik, általad preferált AI megoldást. Itt olvashatsz bővebben arról, hogy hogyan tudja a ChatGPT megkönnyíteni az álláskeresők dolgát.
Ha a pályád korai szakaszában tartasz: az első munkahelyed keresed, vagy egyetem mellett vállalnál állást, akkor a munkatapasztalatok helyett érdemes feltüntetned a diákmunkáidat és az önkéntesen végzett tevékenységeket.
A munkáltató nem arra számít, hogy az első naptól átlátsz minden munkafolyamatot, és mindent tökéletesen elvégzel. Azt szeretnék látni, hogy pozitív a hozzáállásod, szívesen tanulsz új dolgokat, szívesen fektetsz időt és energiát arra, hogy valamilyen cél érdekében elmélyülj a tanulásban, és könnyen dolgozol csapatban. Minden olyan tapasztalatot vagy hobbit, ami ezt alátámasztja, pozitívan fog értékelni a leendő munkaadód: legyen az a hobbiprojekted vagy a szakdolgozati kutatásod.
Pályaváltás esetén az a legfontosabb feladatod, hogy érthetővé tedd a leendő munkáltató számára, hogy bár nem a klasszikus karrierúton haladsz, számodra mégis ez a váltás a leglogikusabb karrierdöntés. Ilyenkor célszerű az önéletrajzban egy rövid szakaszt a motiváció megismertetésére szánni: mi motivál a váltásra, milyen készségeket, személyes értékeket találsz magadban, amiért ez az új foglalkozás jobban illik hozzád.
A szakmai tapasztalatok ismertetése pályaváltók számára picit több gondolkodást igényel: egyrészt a fő fókusz kerüljön a releváns tapasztalatokra - ha vannak-, másrészt a korábbi tapasztalatokból érdemes kiemelni a jól transzferálható készségeket. Ha például egy építészirodában dolgoztál, de a jövőben minőségellenőrzési területen szeretnél elhelyezkedni, akkor nyugodtan kiemelheted az ügyfélfókusz, a csapatmunka vagy épp a projektmenedzsment kapcsán átemelhető tapasztalatod.
Az önéletrajzod legyen egy olyan PDF dokumentum, ami rövid (lehetőleg egy oldal), áttekinthető, szerepel benne minden olyan információ, ami az adott pozíció szempontjából releváns, és az elérhetőséged. Hagyd ki belőle az oda nem illő tapasztalatot, ha nem kérnek, ne csatolj bele fotót - de mindazt az időt, amit a képszerkesztéssel megspórolsz, szánd a helyesírás és a kapcsolattartási adatok ellenőrzésére.
Minden álláshirdetés egy új lehetőség arra, hogy a következő szintre lépjen a karriered (itt böngészheted a legfrissebb minőségügyi mérnök állásokat). Az első lépés ezen az úton az önéletrajzod elkészítése. Ha szakmai segítségre van szükséged, akkor keress meg a lenti elérhetőségeken. Addig pedig sok szerencsét kívánok ehhez az izgalmas időszakhoz!