Minőségirányítási tanácsadás szabadúszóként

A minőségügyi területen dolgozó szakemberek számára a szabadúszás egy izgalmas és perspektivikus karrierlehetőség lehet. Egyre több vállalat keres rugalmas, tapasztalt tanácsadókat minőségirányítási rendszerek bevezetéséhez, auditfelkészítéshez és minőségfejlesztési projektekhez. De hogyan indulj el ezen az úton? Milyen képesítések, kompetenciák és stratégiák szükségesek a sikerhez? Ebben a blogposztban ezekre a kérdésekre adunk választ.

Szabadúszó minőségügyi tanácsadók lehetőségei

Szabadúszó minőségügyi tanácsadók számos területen dolgozhatnak, attól függően, hogy milyen szakterületen milyen ismeretekkel rendelkeznek. A leggyakoribb projektlehetőségek közé tartoznak:

Irányítási rendszerek kiépítése és auditfelkészítés

  • Például ISO 9001 (minőségirányítási rendszer), ISO 14001 (környezeti), ISO 45001 (munkavédelem), ISO 13485 (orvostechnikai eszközök), IATF 16949 (autóipari) kiépítése
  • Belső auditok elvégzése, vezetőségi felkészítés
  • Minőségirányítási tanácsadóra akkor van szükség, ha a szervezeten belül nem áll rendelkezésre megfelelő kompetencia a teljes szabvány kialakításához vagy ha az erőforrás csak korlátozottan hozzáférhető. Ebben az esetben a jól képzett szakember célirányosan tudja navigálni a szervezetet a folyamatos fejlődés és a tanúsítvány felé.
A szabadúszó minőségirányítási tanácsadók munkájuk során gyakran találkoznak az ISO 9001 szabvánnyal, amely a minőségirányítási rendszerek alapját képezi. Ha szeretnél többet megtudni az ISO 9001 előnyeiről és alkalmazásáról, ajánljuk figyelmedbe Az ISO 9001 minőségirányítási rendszerek előnyei című cikkünket.

Minőségfejlesztés és tanácsadás

  • Gyártási folyamatok optimalizálása, Six Sigma / Lean menedzsment
  • Hibaanalízis (pl. 8D, FMEA, SPC) és folyamatos fejlesztési stratégiák
  • Beszállítói auditok és minősítési folyamatok támogatása

Képzés és oktatás

  • Minőségirányítási tréningek tartása vállalatok számára
  • Auditorképzések vagy minőségügyi rendszerek oktatása (pl. ISO szabványok, Six Sigma, Lean)

Dokumentáció és megfelelőségi ellenőrzés

  • Minőségügyi kézikönyvek, szabályzatok, eljárások írása
  • CE-jelölés és egyéb megfelelőségi vizsgálatok támogatása

Milyen a jó minőségirányítási tanácsadó?

Ismeri a tanúsítatni kívánt területet/tevékenységet

Az általános szabvány(ok) - mint például az ISO 9001 - nem adnak részletes, minden esetre és tevékenységre kiterjedő útmutatást, „csupán” a szabvány követelményeit írják le. Vannak olyan ismeretek viszont, amik elengedhetetlenek a szabványnak való megfeleléshez. Mivel egy szabványos irányítási rendszer kiépítését legtöbbször egy tanácsadó koordinálja, neki tudnia kell úgy kérdezni a terület(ek) felelősétől, hogy kérdéseire választ kapva minden végzett folyamat dokumentációját és a szabvány által megkövetelt tevékenységet lefedje a kiépített rendszer. Hiszen egy tanúsító auditon az auditor ezek meglétét minden esetben ellenőrizni is fogja – és ez alapján kaphat a szervezet tanúsítványt – amely a kiépített irányítási rendszer hatékonyságát és szabványnak való teljes megfelelését is igazolja.

Mi történik, ha nem ismeri vagy hiányosak az ismeretek az adott területről:

  • Az ismeretek hiányából adódóan egy kommunikációs szakadék jön létre a tanácsadó és a terület felelőse között – ami azt eredményezheti, hogy nem minden területre fog kiterjedni az irányítási rendszer ezáltal a folyamatok nem fognak összeérni.
  • A kiépített rendszer nem lesz hatékony és a folyamatszemléletű rendszer sem lesz megvalósítva – ami a szabvány definiált célja.

Készség szinten ismeri a tanúsítatni kívánt szabványt

A szabványban kötelező elemek segítenek a megértésében és az alkalmazásában. Definiált célja, hogy a szervezet számára segítséget nyújtson a teljesítményének fokozásában és fentartható fejlődés irányába terelje azt. A szabványban nagyrészt előírásokat találunk. Ezen kívül jelen vannak például az alkalmazási ajánlások és lehetőségek is, viszont semmi esetben nem lehet ezeket felcserélni az előírásokkal, mert minden kötelező elemét szigorúan ellenőrzik tanúsító auditon. Egy szabványt jól ismerő tanácsadó nem csak a szabványnak való megfelelést garantálhatja, hanem úgy alakítja a folyamatokat, hogy azok valóban javítsák a cég hatékonyságát. 

Sajnos előfordulhat, hogy egy adott dokumentáció megfelel a szabvány előírásainak, viszont semmiféle hozzáadott értéket nem képvisel a szervezeten belül. Csak a kötelező elemeket tartalmazza és plusz munkát ad a dolgozóknak, viszont semmifelé pozitív hatás nem érződik. Ilyen esetben a szabvány öncélúvá válik és csak a tanúsítvány meglétét garantálja, a szabványban megfogalmazott folyamatos fejlődést nem képes megvalósítani. 

Fontos, hogy ne legyen a dokumentációs rendszer sem alul-, sem túlszabályozott! Mivel a mindennapi életben kell használni és az elvégzett munkát kell racionalizálni és átláthatóbbá tenni!

Milyen kompetenciák szükségesek egy minőségirányítási tanácsadónak?

  • Szabvány ismeret, például: ISO9001/ISO14001/ISO45001 – mert ugye a szabvány ismerete nélkül, hogy is lehetne kialakítani. 😊
  • ISO19011 Útmutató az irányítási rendszerek auditálásához – tisztában kell lennie a tanácsadónak, hogy tanúsító auditon amikor a rendszer megfelelőségét vizsgálják milyen igények léphetnek fel a tanúsító auditor részéről.
  • Módszertani ismeretek a kialakított rendszer méretétől és összetettségétől (pl: PDCA, 8D, 5Why) vevői követelményeitől függően (pl: késségvizsgálatok, SPC). 
  • Jó kommunikációs készség – de tényleg. 😊 Kell, hogy érthetően magyarról magyarra fordítsa valaki a szabvány követelményeket a reménybeli alkalmazóknak, mert talán ez a legnehezebb része a munkának.
  • MS Office készség szintű ismeret hiszen a munka nagyrésze is ezeken platformokon történik.

Hogyan lehet elindulni szabadúszóként minőségügyi területen?

1. Határozd meg a specializációdat

Döntsd el, hogy mely iparágakban és milyen szabványokkal szeretnél dolgozni. Fontos, hogy a választott területen már rendelkezz tapasztalattal vagy tanúsítvánnyal, amely hitelesíti a szaktudásodat.

2. Készíts erős szakmai profilokat

A potenciális ügyfelek bizalmának elnyeréséhez szükséged lesz egy jól kidolgozott szakmai profilra:

  • Frissítsd a LinkedIn profilodat – Mutasd be a tapasztalataidat, képzettségedet és ajánlásokat kérj korábbi ügyfeleidtől.
  • Hozz létre egy weboldalt vagy portfóliót – Ismertesd a szolgáltatásaidat, ügyfélreferenciákat és esettanulmányokat.
  • Gyűjts ajánlásokat – Egy erős ajánlás hitelességet ad és segíti az új ügyfelek megszerzését.
  • Legyen egy igényes szakmai önéletrajzod.

3. Szerezz első ügyfeleket

Ügyfélszerzés nélkülözhetetlen a vállalkozásod sikeréhez. Az első megbízások megszerzéséhez:

  • Építs kapcsolatokat a szakmai hálózatodon belül – Használd ki a meglévő iparági kapcsolataidat.
  • Légy aktív online szakmai csoportokban – Csatlakozz minőségügyi szakmai fórumokhoz, LinkedIn csoportokhoz és oszd meg szakmai tudásodat.

4. Indítsd el a vállalkozásodat

Ahogy növekedik az ügyfélköröd, fontos lesz a megfelelő vállalkozási forma kiválasztása és a jogi, adózási kérdések rendezése:

  • Vállalkozási forma kiválasztása – Egyéni vállalkozás vagy Kft. bejegyzése attól függően, hogy milyen mértékben szeretnéd működtetni a vállalkozásodat.
  • Adózási és jogi kérdések kezelése – Egy könyvelő vagy adótanácsadó segíthet a megfelelő adózási struktúra kialakításában.

A minőségirányítási tanácsadók számára a szabadúszó karrier izgalmas és jövedelmező lehetőség, amely rugalmasságot, szakmai kihívásokat és jelentős fejlődési lehetőségeket kínál. Ahhoz, hogy valaki sikeres legyen ezen a területen, elengedhetetlen a megfelelő iparági tapasztalat, a releváns szabványok ismerete és a kiváló kommunikációs készségek. Azok számára, akik nyitottak a folyamatos tanulásra, jól kezelik az ügyfélkapcsolatokat és hatékonyan szervezik munkájukat, ez a pálya hosszú távon is biztos és jövedelmező karrierlehetőséget jelenthet.

Szerző:

Jaczkó István

Jaczkó István vagyok és 20 éve foglalkozom minőségirányítással. Ezalatt az idő alatt szinte minden területét végigjártam a rendszer építéstől a tanúsításig. Önálló irányítási rendszerek kiépítésével, karbantartásával, tanúsító auditra való felkészítésével és egyedi megoldásokkal 12 éve foglalkozom.  Kis- és középvállalkozások műszaki tanácsadójaként minőség és környezetirányítási rendszerek kiépítése a kedvenc területem. 5 éve már hogy ISO9001 és ISO14001 tanúsító auditorként is ténykedem.

A quality-job.com sütiket használ a felhasználói élmény javítása érdekében és statisztikai célokból.