Az ISO 9001 szabvány alapján kialakított ISO 9001 minőségirányítási rendszerek a szervezetek működését kockázat alapú és folyamatszemléletű megközelítésben segítik. A minőségirányítási rendszer egy olyan szabványosított keretrendszer, amely biztosítja a folyamatok átláthatóságát és a szervezet folyamatos fejlődését. Az ISO 9001 alapelvei, mint a vevőközpontúság, a vezetési elhivatottság és a folyamatos javítás, alapvetően hozzájárulnak a sikeres működéshez. Mit is jelent ez pontosan?
Egy szervezetnek tisztában kell lennie a lehetőségeivel és az ezekhez tartozó kockázatokat is azonosítani kell annak érdekében, hogy ezen kockázatok elhárítására arányos intézkedéseket hozhasson, amivel ezeket ki tudja köszöbölni vagy kézben tudja tartani. A szabvány erre külön fejezetet szentelt, ahol előírja, hogy be kell építeni a minőségirányítási rendszerbe, végre kell hajtani és értékelni kell a hatékonyságunkat. Viszont megadja a kellő szabadságot, hogy mindenki a saját vállalati kultúrájára szabja ennek megvalósítását, mert nem írja elő a megvalósítás formáját. Ezzel is elősegítve a megvalósítást.
Az azonosított kockázatokból és lehetőségekből intézkedések vezethetők le, amik mérhetővé teszik a hatásukat és az intézkedések hatékonyságát. Felelősségi és hatáskörök rendelhetők az adott feladatokhoz.
A szabvány által előírt szisztematikus tevékenység és folyamaton való haladás már eleve egy kézben tartott folyamatot eredményez, mert menet közben olyan kérdésekre kapunk választ, hogy:
A kívánt célt hatékonyabban lehet elérni, ha a végzett tevékenysége(ke)t és a hozzárendelt vagy rendelni kívánt erőforrásokat folyamatként kezeljük.
Adott szervezetben akár több szervezeti egység is működhet. Ezek zökkenőmentes együttműködéséhez elengedhetetlen a közöttük lévő kölcsönhatásban álló folyamatok meghatározása és irányítása.
A szervezetnek meg kell határozni azokat a folyamatokat, amelyek a termék és/vagy szolgáltatások elvégzéséhez szükségesek. Vagyis minden olyan folyamatot, ami lényeges a szolgáltatás vagy gyártás érdekében dokumentálni kell:
Ezáltal a gyártás vagy szolgáltatás nyújtás folyamata dokumentált lesz, és visszakövethető, a termék pedig reprodukálható és összehasonlítható mind a belső, mind a vevői követelményekkel.
Az ISO 9001 szabvány bevezetése során számos vállalat veszi igénybe szabadúszó minőségirányítási tanácsadók szakértelmét. Ha érdekel, hogyan válhatsz ilyen tanácsadóvá, olvasd el Minőségirányítási tanácsadás szabadúszóként című cikkünket, amely részletes útmutatót nyújt a szabadúszó karrier elindításához ezen a területen.
A minőségirányítási rendszerek nem csupán szabványoknak való megfeleltetést jelentenek, hanem a szervezetek fejlődését és eredményességét is szolgálják. Az ISO 9001 alapján összeállított rendszer kockázatkezelési megoldásokat, folyamatszemléletet és átlátható munkafolyamatokat nyújthat. Ez nemcsak a belső folyamatok optimalizálásához, hanem a vevői elégedettség növeléséhez is hozzájárul. Összességében az ISO 9001 minőségirányítási rendszerek a sikeres működés kulcsai lehetnek.