7+1 gyakori hiba szakmai önéletrajzkészítés során

Már elkészült az önéletrajzod, és szeretnél még egyszer, utoljára ránézni, hogy biztosan véglegesítheted-e. Egy picit több időt szántál rá, mint amennyit eredetileg terveztél, de tényleg itt az ideje, hogy munkahelyet válts, ezért ha összeszorított foggal is, de beírtál minden egyes fontos szakmai tapasztalatot, amit az elmúlt években gyűjtöttél, minden hobbit, minden érdeklődési kört, és a passzív horvát nyelvtudást is, amit egyszer, még másodévesen vettél fel az egyetemen szabválként, mert azt mondták, hogy ingyen kredit lesz.

Vagy épp ellenkezőleg: szenvedélyesen görgeted az állásportálokat, mert bármikor egy könnyű sóhajjal magad mögött tudnád hagyni a mostani állásod és belevágnál egy új életbe például állatorvosi asszisztensként, customer success lead-ként vagy minőségügyi technikusként. Legalább ötféle teljesen különböző önéletrajz várja a Canva fiókodban, hogy beadd egy álláshirdetésre (megsúgom: lehet, hogy érdemes körbenézned a HR-es állások között is).

Bármelyik típus vagy is, vagy épp egyik sem, de ha épp álláskereső vagy és önéletrajzot írsz, akkor a lenti lista neked szól. Összeszedtem a legáltalánosabb és legkönnyebben kiküszöbölető hibákat, amiket az önéletrajzírás során érdemes elkerülni.

1. Formátum

Sokan szerkesztik az önéletrajzukat Microsoft Word-ben - ami teljesen rendben is van. Azonban sokan elfelejtik, hogy a gondos formázás atomjaira hullhat szét, ha a CV címzettje nem a megfelelő verziójú Word-ben nyitja meg. 

Mi a teendő?

Az önéletrajzod mindig PDF formátumban mentsd le és így is küldd el. 

2. Terjedelem

Sokunkban élénken élnek még az iskolai emlékek, amikor a költők életrajzának mintájára egyszerre kellett lírai mélységben ábrázolni a gyermekkorunk színtereit és egyúttal minden részletbe menően ismertetni életünk minden eredményét. Ezzel szemben, a sikeres álláskereséshez használt önéletrajz -  bár elsőre nem ez jut eszedbe róla- inkább hasonlít egy szórólapra mint a költők életrajzára. Az önéletrajz egyetlen célja, hogy eljuttasson egy állásinterjúra - ezért nem kell minden részletre kiterjednie. Sőt, kifejezetten követelmény, hogy csak az adott pozíció szempontjából releváns információkat tartalmazza. 

Mi a teendő?

Ügyelj rá, hogy az önéletrajzod terjedelme semmiképp ne haladja meg a két oldalt, még jobb, ha egy oldalas

3. Nem professzionális e-mail cím

Ha az önéletrajz betöltötte a küldetését és a címzett be szeretne hívni egy állásinterjúra, akkor a szeme azonnal a kapcsolattartási adatokat fogja keresni. Légy körültekintő, amikor megadod az e-mail címed, és csak olyan címet tüntess fel az önéletrajzodban, amit három öltönyös és négy kiskosztümbe öltözött ügyvéd előtt is pirulás nélkül ki tudnál mondani.

Mi a teendő?

Használj a jelentkezéshez olyan címet, amiben a személyazonosító okmányaidon szereplő neved szerepel, ha szükséges valamilyen számmal egyedivé téve a címet, a szolgáltató pedig lehetőség szerint a gmail, icloud vagy protonmail legyen.

4. Elírások és nyelvtani hibák

Természetesnek tűnhet, de sajnos a helyesírás ellenőrzése még mindig gyakran elmarad. Mindenképp szánj időt arra, hogy alaposan átnézd az írásodat, és javítsd ki az esetleges hibákat – akár te magad teszed ezt meg, akár megkéred egy ismerősödet, hogy friss szemmel nézze át az önéletrajzod. Ez a ráfordított energia mindenképpen megtérül.

Mi a teendő?

Ellenőrizd a helyesírást és vadássz le minden elütést az önéletrajzban - ha szükséges, tedd félre egy napra, hogy friss szemmel nézhesd át, vagy kérj segítséget valakitől akinek minden nyelvtani hibát észre szokott venni.

5. Elavult vagy nem létező LinkedIn profil

Ha az önéletrajzban megadod a LinkedIn profilod, fontos, hogy az aktuális és teljes legyen. Egy félkész vagy elavult profil rontja az esélyeidet.

Mi a teendő?

Frissítsd a LinkedIn profilodat, és figyelj rá, hogy összhangban legyen az önéletrajzoddal. Tüntesd fel a legfontosabb eredményeid, projekjeid, legyen naprakész az ‘About’ és a ‘Skills’ szekció.

6. Kusza elrendezés

Egy kaotikus vagy nehezen átlátható önéletrajz, amiben a hossz mellett az információ elrendezése sem átlátható megnehezíti a HR szakemberek dolgát, és csökkenti annak esélyét, hogy behívjanak egy interjúra.

Mi a teendő?

Használj jól elkülönülő szakaszokat, törekedj az egyszerű, letisztult megjelenésre. A címek, a felsorolások és a megfelelő formázás vezeti az olvasó szemét és segít, hogy gyorsan megtalálja a releváns információkat.

7. Hiányzó vagy homályos célmeghatározás

Az önéletrajzodnak tükröznie kell azt, hogy miért jelentkezel az adott pozícióra, és miért vagy alkalmas rá. Ezt egy rövid, folyószövegként megírt “Vezetői összefoglaló” szekcióban érdemes az önéletrajz felső egyharmadában elhelyezni.

Mi a teendő?

Az önéletrajz elején fogalmazd meg egy-két mondatban azt, hogy miért jelentkezel az adott pozícióra, és ami kifejezi hogy mit szeretnél elérni a megpályázott pozícióval

7+1. Előnytelen fotó

A szakmai önéletrajzról írt átfogó útmutatóban írtam róla, hogy fotót csak abban az esetben érdemes az önéletrajzba csatolni, ha az álláshirdetés kifejezetten kiköti, hogy fényképes jelentkezést vár. Ha ez a helyzet, akkor a fotóval érdemes nagyon körültekintőnek lenni, hiszen ez az egyik első benyomás, amit a potenciális munkáltató rólad alkot. Egy rosszul megválasztott kép félrevezető képet festhet rólad. 

Mi a teendő?

Érdemes befektetni egy profi fotós által készített készített “business headshot”-ba: ez egy egyszeri költség, ami azután hamarosan sokszorosan megtérül. Ha erre nincs lehetőséged, akkor gondoskodj róla, hogy a kép világos, professzionális, és semleges hátterű legyen. Olyan ruhában szerepelj a képen, ami megfelel az adott iparág elvárásainak, és beileesztés után a kép mérete legyen arányos az önéletrajz többi részével.

Szerző:

Dr. Polonkai Éva

Évi saját karrierváltásából tanulva, közel tíz éve foglalkozik karrier- és pályaválasztási tanácsadással, magyar és angol nyelvű állásinterjú-felkészítéssel. Előbb jogászként diplomázott az ELTE és a University of Warwick (UK) egyetemeken, majd a pszichológiában találta meg a hivatását, alapszakos pszichológus diplomáját a Károli Gáspár Református Egyetemen szerezte, 2022-ben, jelenleg a Debreceni Egyetem Pszichológia mesterképzésének hallgatója, munka- és szervezetpszichológia szakirányon. Jelenleg egy angol multinacionális cégnél dolgozik HR Business Partnerként, szabadidejében pedig legrégebbi szenvedélyének: az angoltanításnak hódol.

Foglalj időpontot karriertanácsadásra Évihez: minup.io

A quality-job.com sütiket használ a felhasználói élmény javítása érdekében és statisztikai célokból.